O dzikich i dziwnych dziewojach słowiańskich
Czyżby to przypadek? Trudno u Słowian przypadków językowych szukać, może poza tymi gramatycznymi… Można więc domniemać, że „dziki” i „dziw” ten sam korzeń językowy w pradziejach mają… i całkiem byłoby to naturalne.
O czasie, z którym zwykle jesteśmy w niedoczasie…
Nasi słowiańscy praprzodkowie doskonale wiedzieli, że czas jest nam damy w określonym porządku, że kręgi zatacza… w jednych sprawach krótsze, w innych długie…
O MIESIĄCU OPADAJĄCYCH LIŚCI
Listopad… choć nie u wszystkich Słowian tę samą nazwę nosi, to we wszystkich krajach słowiańskich utożsamia się ten miesiąc z tym, że robi się na świecie szaro, a słońce coraz niżej świeci…
O Lachu, co na leśnym mieszkał lądzie
A dlaczego Lach? Lach, Lasota, Leszy… gdzieś tutaj tknęło mnie, aby zagadki poszukać i spróbować ją rozwiązać… Może gdzieś język łaciński mnie zmylił, albo i nakierował na właściwą ścieżkę…
Październik i tkactwo
Październik. Czy możliwe, że to miesiąc tkactwa?
O imieniu Znamir słów kilka
Nosiciel tego pięknego staropolskiego imienia można przypuszczać, że wie, czym jest pokój…
O tym, jak w kuflu miodu przyszłość można zobaczyć
Oj, Słowianie często wróżyli… a to pogodę znać chcieli, a to, czy bitwa będzie wygrana, a to, czy córkę za mąż wydają…
Wilk – pan leśnej gęstwiny
Do wilka pradawni Słowianie podchodzili z ogromnym szacunkiem i ostrożnością. Zajmował od zawsze ważne miejsce w obrzędowości Słowian.
O słowiańskich runach słów kilka…
Czy Słowianie potrafili pisać przed przybyciem na Morawy braci Cyryla i Metodego? Czy jedynie pismo jest wyznacznikiem rozwoju? Co pisali o Słowianach dawni kronikarze?