Nadar Vlkan

Nadar Vlkan

O imieniu Znamir słów kilka

Nosiciel tego pięknego staropolskiego imienia można przypuszczać, że wie, czym jest pokój…
Ostatni dzień września… i dziś swe imieniny obchodzi Znamir. Nosiciel tego pięknego staropolskiego imienia można przypuszczać, że wie, czym jest pokój… niewykluczone, że Znamir to forma dużo starszego słowiańskiego imienia Nieznamir. Czyżby więc było to imię o znaczeniu w gruncie rzeczy podobnym do Niedamira, czyli tego, który nikomu spokoju nie daje? Całkiem dobre imię dla kupca, dyplomaty lub artysty… Czy nie daje Znamir spokoju, czy wie, czymże ten spokój jest… pewnym jest, że imię jego zawiera cząstkę „mir”. Do dziś mówimy „mir domowy”, który w staropolszczyźnie oznaczał ład, porządek, spokój i bezpieczeństwo zarazem. Słowo to już dziś przestarzałe… ale niegdyś się „mirowe” dawało na okoliczność zawierania jakiegoś układu lub pokoju… czasem z okazji zaręczyn bądź jakiej swaćby… a kto mirny był, ten był zgodny i spokojny, i nikomu nie wadził… stąd i dziś słowo „przymierze”, gdyż ten nasz „mir”… od XVI wieku przeszedł w „mier”… i dziś stąd sprzymierzeniec… Niech patron dzisiejszego dnia, nam ten mir przynosi, a nie zabiera… Żyjmy mirnie i cieszmy się żeśmy razem, bracia Słowianie!
Savitarium - Wiedunka - O imieniu Znamir słów kilka - 30.09.2020

Podziel się

<i class="fab fa-facebook" aria-hidden="true"></i> Share on facebook
Facebook
Zobacz inne u Wiedunki

Wczytywanie

0

Za sobą zostawiłeś gęstwiny lasów, mile kroków na piaszczystym takcie, zielone łąki i polany. Słyszysz szemrzący strumień, a przed Tobą rozpościera się drewniana brama i palisada, za którą widzisz już pierwsze zabudowania pradawnej osady:

– Sława, Przybyszu! – już u bram wita Cię brodaty i rosły wojownik – Wejdźże, Przyjacielu, w nasze skromne progi. Z miłą chęcią oprowadzę Cię po osadzie. Znajdziesz tu wszystko, czego poszukujesz. W naszej wiosce mieszka wiele zacnych postaci. Są gęślarze, co przy ogniu swe pieśni śpiewają, u Szeptuchy znajdziesz porady i różnorodne zioła, w karczmie zaserwują Ci przednią strawę i iście słowiańskie napitki, wiele się o naszej kuchni za jej stołem dowiesz. Jest Wiedunka, która wiedzę tajemną posiada o języku, piśmie, wierzeniach i obyczaju, u Wołchwa znajdziesz dawne opowieści o bóstwach, o duchach i naszych pradawnych ścieżkach żywota. Jest chatka, na której kruk zmęczony lotem często przysiada, jest kram Mojmira, który dużo gada. I ja Ci w swej chacie odpowiem na pytanie, czym się zajmujemy w naszej mitycznej osadzie. Za Twymi plecami, tam, gdzie szemrze strumień, na drugim brzegu znajdziesz Portal z kamienia. Jeśli szukasz magii prawdziwej, dzięki której tu jesteś, to zapewniam Cię, Wędrowcze, że tam ją odnajdziesz. Portal ten bowiem zamienia myśl w wirtualne światy. A jeśli szukasz miejsca, gdzie od zgiełku codzienności pragnąłbyś odpocząć, zajrzyj do naszej leśnej Gontyny. Gdy się w nią zagłębisz, wypełni Cię magiczna dźwięków przestrzeń… krople wody, płonące melodie ognia, dudniącej ziemi szemranie i muzyka wiatru, co odbija się od głazów pomiędzy drzewami. Jeśliś spragniony innych świata krain, o swych dalekich podróżach sędziwy Wij Ci chętnie opowie… Jego chata w leśnej gęstwinie po zachodniej stronie grodu się znajduje. A na polach przed grodem, tam gdzie słońce wschodzi, możesz historii posłuchać o muzyce płynącej z ziemskiej natury. Wystarczy, że odpowiednie drzwi otworzysz, a to czego szukasz, uchyli przed Tobą rąbka naszych tajemnic.

Rozgość się, Przyjacielu.

Witam Cię w imieniu Savitarium.