Orlina Martinov

Orlina Martinov

Kolędnicy w ten czas ruszą…

Mawia się, że Kolędą nazywali Słowianie pierwszy dzień roku utożsamiany z czasem obchodzenia święta Szczodrych Godów. Myślę, że to nadzwyczaj znaczące uproszczenie.
Sama nazwa kolędy rodowód pogański ma, a na tereny słowiańskie przywędrowała sobie gdzieś w VI wieku. Zadomowiła się i została… Taki sobie podarek noworoczny w formie życzeń… najpierw więc życzeniem dobrobytu była, potem daniną na rzecz parafii, a następnie stała się pieśnią świąteczną – obok pastorałki.
Mawia się, że Kolędą nazywali Słowianie pierwszy dzień roku utożsamiany z czasem obchodzenia święta Szczodrych Godów. Myślę, że to nadzwyczaj znaczące uproszczenie. Pewnie wzięło się to z faktu, że w słowiańskim świecie zwykło się praktykować tradycję kolędowania, czyli chodzenia kolędników od chałupy do chałupy z radosną pieśnią pomyślności na ustach właśnie w okresie Godów.
Kolęda z języka łacińskiego, tak samo jak kalendarz, pochodzi… od „calare” – wołać. Fakt, że nazwa z łacińskiego świata pochodzi, nie znaczy, że inne ludy nie miały w zwyczaju w święta zimowe śpiewać, nawoływać dobrobytu, aby rok wegetacyjny był urodzajny.
Niech więc kolędnicy nasi, co po osadzie chodzą z welesową pieśnią i do Was zajdą… Niech Wam wyśpiewają wszelkiej pomyślności, magią niech przyprószą, by Wam dobrem świat obrósł!
SAVITARIUM - Kolędnicy w ten czas ruszą… - Wiedunka - 2.01.2022
„Hej, kolędo, nieś się nieś!
Niechże bogi słyszą pieśń!
Daj Wam zdrowie, daj Wam siłę!
Niech Wam życie będzie miłe!”

Podziel się

Facebook
Zobacz inne u Wiedunki